Na podlagi dveh kratkih filmov udeleženci_ke reflektirajo stereotipe, predsodke in njihove posledice.

Referenca

Aus dem Begleitmaterial zur DVD „Respekt statt Rassismus – Vorurteile überwinden, Diskriminierung vermeiden, Menschenrechte fördern“, Fachstelle „Filme für eine Welt“/Bildungsstelle der AG Hilfswerke, Schweiz (2004). Verwendet in: Bildungsteam Berlin-Brandenburg e.V. Der Vielfalt gerecht werden – eine Methodensammlung. CC BY 3.0 DE http://diversity.bildungsteam.de/migration (18.12.2019)

Potrebno število inštrukturic oziroma inštruktorjev
1
Delovni material
Prenosnik, Projektor, Zvočniki, Video Tat piškotov, Video Izhod na desni
Pričakovani stroški
brez stroškov
Velikost skupine od 14 let (vseeno)
Trajanje: 30 minut
Cilj Udeleženci_ke spoznajo, da stereotipi in predsodki niso nedolžni, temveč lahko imejo daljnosežne posledice (na primer prehitro obdolževanje, vsakodnevni predsodki in diskriminacija). Osvestijo lastne predsodke in stereotipne predstave in se o tem pogovarjajo.
Poleg tega udeleženci_ke razmislijo, če so bili_e tudi sami_e predmet predsodkov in/ali so bili_e sami_e tisti_e, ki so ravnali_e na podlagi predsodkov. Cilj drugega filma je med drugim tematizacija molka ljudi, ki rasizem zaznajo, vendar mu aktivno ne nasprotujejo.
Vsebina Rasizem

Naloži
(.pdf 190.68 KB)

Priprava

Najprej preverite, ali film lahko predvajte in ali je slišati zvok.

Potek: Tat piškotov

  • Korak 1 Skupino seznanite z naslovom, dolžino filma in režiserjem, vendar ne z vsebino. Prosite udeležence_ke, da si film pozorno ogledajo. Povejte, da je v filmu slišati nekaj angleškega besedila in da boste po potrebi film na koncu prevedli.
  • Korak 2 Predvajajte film. Ustavite na minuti 06:00 (to je v trenutku, ko pojedo zadnji keks in se ženska odpravi k letalu) in udeležence_ke prosite, da na kratko opišejo, kaj so do sedaj videli_e. Udeležence_ke prosite, da vam povedo, kako se bo po njihovem mnenju film nadaljeval. Zapišite predvidevanja brez komentarja na tablo.
  • Korak 3 Predvajajte film do konca.

Refleksija

V refleksiji gre za to, da udeleženci_ke osvestijo, kako stereotipi in predvidevanja vplivajo na ravnanje in da ta razmišljanja povežejo s svojim razmišljanjem v vsakodnevnem življenju, ko se jim je zgodilo kaj podobnega: bodisi kot prizadetim bodisi kot akterjem, ki so sami na podlagi predsodkov prehitro sodili neko osebo, ki se je potem izkazala za drugačno.

Za začetek prosite udeležence_ke, da film na kratko povzamejo. Udeležencem_kam potem postavite na primer naslednja vprašanja in si po želji zapišite komentarje k zadnjim vprašanjem v obliki ključnih besed na tablo:

  • Ali vas je izid presenetil?
  • Ali ste predvidevali_e, da bo šel film v to smer?
  • Kaj je ozadje nesporazuma na strani ženske?
  • Ali je ta nesporazum povezan s slikami, ki se pojavijo v glavi ženske?
  • Za kakšne slike gre? Na kak način prikazujejo moškega? Kako se v resnici vede?
  • Ali lahko te slike označimo za predsodke?
  • Ali se spomnite primerov iz vsakdanjega življenja, kjer so imeli predsodki posledice?
  • Ali se spomnite dogodkov, kjer je nekdo sodil vas na podlagi predsodkov?
  • Ali se spomnite dogodkov, ko ste na podlagi predsodkov sami nepravično obravnavali ljudi?
  • Kako naj ravnamo? Kaj lahko storimo, da te "slike v glavi" ne postanejo neupravičena predvidevanja, dejanja in diskriminacija?

Informacije o kratkem filmu "Tat piškotov"

  • Režija: Korinna Sehringer
  • po zgodbi Valerie Cox "Tat piškotov"
  • Švica 1998
  • Jeziki: nemško, nekaj angleških besed
  • Dolžina filma: 8 minut
  • Igrajo: Isabelle Stoffel („mlado dekle“), Seyfi Oelmez („Turek“), Roland Thomet („prijatelj“)
  • Priznanja: najboljši film, Filmski festival Flagstaff/Arizona; Tim Seyfi Oelmez, Best Actor Award 2001, Mednarodni filmski festival Badalona/Spanien

Kratek opis filma

Mlada ženska se na švicarskem letališču poslovi od prijatelja, da bi odpotovala v Istanbul. Ampak že na poti v letališko poslopje se zdi živčna. Napetost narašča, ko ugotovi, da ima let zamudo. V kiosku kupi revijo "GEO" o Turčiji in zavojček piškotov, potem pa se poda v čakalnico.

Moški, ki sedi poleg nje, začne vleči piškote iz škatlice, ki leži ob njej. V njeni domišliji se pojavijo slike, ki tujca prikazujejo kot nadležnega, pohotnega divjaka, ki žica ženske, nato tatu in ogrožajočega gangsterja, na koncu celo kot brezčutnega morilca.

Brani se tako, da še naprej grizlja piškote. Tujec, ki izgleda kot nekdo iz daljnih krajev, še naprej jemlje kekse in se ženski celo spodbudno smehlja. Ženska je vse bolj razdražena in zmedena, napol besna zaradi njegovega bezsramnega ravnanja, napol očarana zaradi njegovega neustrašnega smehljanja.

Pride do pravega dvoboja v jedenju piškotov. Oba vse bolj brezsramno segata po njih. Končno tujec pograbi zadnji piškot, ženska pa vsatane in se odpravi k svojemu letalu.

Pred kontrolo potnih listov brska po torbici in v njej najde svoj zavojček piškotov - neodprt in nedotaknjen. Posveti se ji: piškoti sploh niso bili njeni, temveč tujčevi. Pohiti nazaj, da bi se opravičila, vendar tam najde samo zmečkano prazno škatlo, ki je bila predmet njunega nesporazuma. Moškega ni več.

Iz spremnega gradiva k DVD-ju Respekt statt Rassismus – Vorurteile überwinden, Diskriminierung vermeiden, Menschenrechte fördern, oddelek Filme für eine Welt/Bildungsstelle der AG Hilfswerke, Schweiz (2004).

Potek: Izhod na desni

  • Korak 1 Skupini zaupajte naslov, dolžino in režiserja filma, vendar ne vsebine. Udeležence_ke prosite, da si film pozorno ogledajo.
  • Korak 2 Predvajajte film. Film zaustavite na minuti 03:55 (to je v trenutku, ko potnik, ki bere časopis, tega odloži) in udeležence_ke prosite, da na kratko opišejo, kaj so do tega trenutka videli_e. Vprašajte po njihovem mnenju o tem, za kaj v filmu gre in kako se bi lahko nadaljeval. Predvidevanja zabeležite na tabli, ne da bi jih komentirali.
  • Korak 3 Potem film predvajajte do konca.

Refleksija

V refleksiji gre predvsem za tematiziranje rasističnih predpostavk in državljanskega poguma. Predvsem temnopoltim ljudem se v naši kulturi hitro pripiše kriminalna dejanja. Belci, ki te očitke in žalitve nemo sprejemajo, s svojo nedejavnostjo podpirajo rasizem.

Za začetek prosite udeležence_ke, da film na kratko povzamejo. Udeležencem_kam potem postavite na primer naslednja vprašanja in si po želji zapišite komentarje k zadnjim vprašanjem v obliki ključnih besed na tablo:

  • Ali vas izid filma preseneča?
  • Kaj je povod za rasistično zmerjanje?
  • Katere stvari glasni moški pripisuje temnopolti osebi?
  • Kaj storijo ostali gostje v avtobusu?
  • Kako ravna potnik, ki pokaže državljanski pogum?
  • Kaj bi lahko dodatno prispevalo k sprostitvi situacije?
  • Ali se spomnite situacij, v kateri ste bili sami deležni predsodkov?
  • Ali se spomnite situacij, v katerih ste sami nepravično obravnavali ljudi na podlagi predsodkov?
  • Kaj lahko storimo, da naše "slike v glavi" ne vodijo v neupravičena predvidevanja, dejanja in diskriminacijo?

Informacije o kratkem filmu "Izhod na desni"

  • Naslov: Izhod na desni
  • Režija: Rupert Höller, Bernhard Wenger
  • Produkcija: Novovesky Mathias
  • Producirano v Avstriji
  • Originalni jezik: nemščina
  • Leto izida: 2015
  • Dolžina: 6 minut

Kratek opis filma

Pogledati stran ali ukrepati? Poln primestni avtobus. Med potniki se nahaja tudi temnopolti moški. Ko ga drugi potnik brez razloga rasistično napade, se samo en potnik odloči, da situacije ne bo ignoriral. Na koncu se zdi, da bo situacija eskalirala.