Velika nagrada je kviz. Udeleženci na igriv način načnejo pogovor o spolu, ljubezni, prijateljstvu, družini in diskriminaciji. V tej metodi tematiziramo pluralnost identitet in življenjskih konceptov ter spodbudimo razmislek in vprašanja o raznolikosti.

Referenca

Die Methodenbeschreibung für den großen Preis ist angelehnt an die Methodenbeschreibung von Dissens e.V. https://interventionen.dissens.de/fileadmin/Interv...

Potrebno število inštrukturic oziroma inštruktorjev
1-2
Delovni material
Izrazi, Papir, 1-2 panoja, Risalni žebljički ali lepilni trak, alternativno bela tabla in magneti
Pričakovani stroški
Natisnjeni 1-2 evra, eventualno sladkarije, npr. bonboni, majhne čokoladice
Velikost skupine od 14 let (6-35 oseb)
Trajanje: 60-90 minut
Cilj Cilj metode je na igriv način spodbuditi izmenjavo in refleksijo o spolnih razmerjih, ljubezni, prijateljstvu, družini, diskriminaciji. Gre za to, da prikažemo raznolikost identitet in življenjskih konceptov ter spodbujamo raznolikost mnenj. Potrebno je pokazati na diskriminacije in se zavzeti proti njim.
Vsebina Plačna neenakost med spoloma

Naloži
(.pdf 192.77 KB)

Priprava

Pripravimo A4 liste, ki imajo na zadnji strani natisnjena vprašanja in kategorijo (spoli, ljubezen, prijateljstvo, družina, diskriminacija), na sprednji strani pa število točk (400, 600, 800, 1000). Nalepimo jih na en ali dva panoja (eno vprašanje na list). Vprašanja so razdeljena glede na tematsko polje. Možna je tudi uporaba power-pointa.

Moderator_ka naj najprej prebere besedila o spolu v priročniku https://divedu.eduskills.plus/guidelines/3 ter prebere vprašanja in nanje odgovori. Teme in posamezna vprašanja lahko inštruktor_ica samostojno prilagodi oziroma spremeni. Poleg tega naj bi bil_a sposoben_na odgovoriti na osnovna vprašanja o tej temi ter pri moderaciji spodbujati refleksijo in diskusijo. Posebej je treba paziti na to, da se pri delu ne reproducira diskriminacij in predsodkov, denimo heteronormativnih spolnih vlog.

Potek

  • Korak 1 Glede na število udeležencev, razdelite udeležence v majhne skupine z 2-5 člani. Nastanejo naj vsaj 2-3 skupine. Če je le mogoče naj razdelitev skupine poteka samostojno, saj gre tudi za zaupanje. Kot alternativa je možno še izštevanje ali žrebanje, tudi zato, da se izognete temu, da bi bil kdo izobčen. Če v skupini obstajajo sovražnosti ali se dogaja mobing, je dobro, da teh oseb ne silimo skupaj v skupine. Izogibajte se dekliškim vs. fantovskim skupinam. Vsaka skupina naj določi ime skupine. Imena zapišite denimo na tablo, za njimi pa zapisujte število točk.

Pravila igre

Ena skupina začne in se skupaj odloči, katero kategorijo (npr. družina) in s katerim številom točk bo izbrala. Praviloma so vpršanja z višjim številom točk težja. Obrnemo list in vsem preberemo vprašanje. Potem dobijo vse skupine čas (3-5 min, po potrebi več ali manj), da vprašanje v svoji skupini predebatirajo in oblikujejo odgovor(e) ter jih morebiti zapišejo. Ko je skupina, ki je izbrala vprašanje, gotova, predstavi svoj odgovor. Vse ostale skupine morajo zaključiti s svojimi debatami in prisluhniti. V nadaljevanju dobijo priložnost, da odgovor dopolnijo z novimi vsebinami, vendar ne smejo ponavljati že imenovane aspekte.

Moderator_ka potem podeli točke. Če so se udeleženci resno in tvorno soočili z vprašanjem, je najbolje podeliti polno število točk. Druge skupine naj pri vsebinsko novih dopolnitvah prav tako prejmejo točke, to jih bo spodbudilo, da bolj koncentrirano prisluhnejo debati. V nadaljevanju pride na vrsto naslednja skupina in si izbere kategorijo (npr. spol) in število točk (npr. 1000), glasno se prebere vprašanje in vse skupaj se začne znova. Igra lahko traja tako dolgo, kot želite, oziroma kolikor časa je na voljo, vendar najmanj dva kroga. Potem seštejte skupno število točk in določite vrstni red zmagovalk_cev. Če je možno, vsem udeležencem razdelite majhno nagrado, denimo v obliki sladkarije.

Bodite pozorni na / morebitne težave:

Prilagodite vprašanja na posamezno skupino. Pri izboru vprašanj in tem, bodite pozorni na to, da upoštevate interese udeležencev. Spodbujajte pogovor in debato. Pri konfliktih in nesoglasjih posredujte. Naloga moderatorja_ke je, da spodbuja večplastno refleksijo in debato. Različni odgovori naj bodo - če niso diskriminatorni - obravnavani enakovredno. Moderator_ka naj svoja sporočila ne posplošuje in raje govori o lastnih stališčih v prvi osebi. Bodite pozorni na to, da se med igro ne reproducira dikriminacij, predsodkov ipd. Ko pride do reproduciranja diskriminacij (npr. "homoseksualci ne bi smeli vzgajati otrok"), je potrebno posredovati - torej trditev vsaj kritično preizprašati (npr. "Zakaj homoseksualci ne bi smeli vzgajati otrok?").

Dobro je, da po svojih zmožnostih sodelujejo vsi udeleženci, da sodelujejo pri izbiri vprašanj in da se ne skrivajo za skupino. Vendar pa imejte v mislih tudi dejstvo, da je lahko takšno skrivanje za skupino način samoobrambe, saj so vprašanja lahko preveč osebna in intimna. Vprašanja okrog točkovanja in pravičnosti podelitve točk lahko poberejo dosti časa, kar pa ni smisel igre. Zato je dobro, da vsi dobijo svojo nagrado.

Vprašanja:

Spoli

400

Kakšni so vaši hobiji, zanimanja in prostočasne dejavnosti? Ali v vaši skupini obstajajo razlike in podobnosti? Ali menite, da pri tem igra vlogo tudi spol? Če ja, kakšno?

Spoli

600

Ali so ženske in moški v tvoji državi na vseh ravneh enakopravni? Če ja, utemeljite, če ne, na katerih ravneh so neenakopravni?

Spoli

800

Kakšne ravni spola in spolne identitete obstajajo? Naštejte in obrazložite jih. Pomagajte si s priročnikom in oblačnikom_co. Na kakšen način predstavljajo ženske in moške v reklamah? Ali so to stereotipne predstave? Če ja, zakaj? Če ne, zakaj ne? Naštejte vsaj tri primere za vsak spol.

Spoli

1000

Ali dandanes v Sloveniji obstaja diskriminacija na podlagi spola? Če ja, kakšna? Debatirajte!

Ljubezen

400

Po čem lahko opaziš, da si zaljubljen_a? Alternativno: kakšne razlike so med ljubezenskim razmerjem in prijateljstvom?

Ljubezen

600

Kakšne konflikte ste med zaljubljenimi vaše starosti že zaznali? Navedite dva primera.

Ljubezen

800

Prijatelj_ica se zaljubi vate, zate pa je to samo prijateljstvo. Kako lahko ravnaš? Alternativno: ali obstajajo razlike, če se zaljubimo v osebo istega spola? Kaj je drugače ali težje in kaj je enako?

Ljubezen

1000

Kaj je odnos in kaj je po vašem mnenju pomembno za dober odnos?

Prijateljstvo

400

Kaj imate s prijatelji_cami skupnega in v čem se razlikujete (po tri stvari)?

Prijateljstvo

600

Kaj se vam zdi pri prijateljstvu posebej pomembno? Kaj je včasih težko? Navedite po najmanj dva primera.

Prijateljstvo

800

Ali igrajo spol in spolna usmeritev v vaših prijateljstvih vlogo? Če ja, kakšno?

Prijateljstvo

1000

O čem se s prijatelji resno prepirate? Kako ravnate, ko ugotovite, da se ne morete zediniti?

Družina

400

Kakšne so po vašem mnenju razlike med družino in prijateljstvom?

Družina

600

Kdo so za vas najpomembnejše osebe v družini? Kaj vam družina pomeni? Kaj se vam zdi pri družini dobro, kaj je težko?

Družina

800

Opišite vsaj pet različnih oblik družine! (mati samohranilka, oče samohranilec, sestavljena družina (patchwork), mavrična družina, adoptivna družina, družine z dvema materama ali dvema očetoma, rejniška družina, vzgojo prevzamejo starejši bratje ali sestre oziroma stari starši)

Družina

1000

Kaj potrebujejo otroci, da lahko dobro odraščajo? Debatirajte. Imenujte prednosti in slabosti različnih oblik družin iz perspektive otrok.

Diskriminacija

400

Ali je diskriminatorno reči: "Ali si gej, ali kaj?" Če ja, zakaj? Če ne, zakaj ne? Alternativno: Ali je diskriminatorno žvižgati za dekleti oziroma ženskami? Če ja, zakaj? Če ne, zakaj ne?

Diskriminacija

600

Ali se smejo v Sloveniji istospolni partnerji poročiti?

Diskriminacija

800

Ali v Sloveniji obstaja nepravična obravnava pri iskanju zaposlitve glede na prihodke med spoloma?

Diskriminacija

1000

Katere oblike diskriminacije poznate? Imenujte in definirajte vsaj pet oblik. (seksizem, rasizem, socialna diskriminacija / revščina, homofobija, transfobija, diskriminacija ljudi s posebnimi potrebami, diskriminacija glede na starost, izgled ...)